
Mnoho běžných uživatelů si myslí, že ho dokáže ochránit kvalitní internetový prohlížeč. Ovšem v tom se hodně mýlí. Ve většině prohlížečů opravdu existuje funkce typu „anonymní surfování“, ale to vás rozhodně neskryje. Anonymita v tomto případě znamená pouze to, že prohlížeč smaže veškeré stopy po vaší činnosti. V praxi to znamená, že po sobě zahladíte pouze historii navštívených webů, případně využitých služeb. Takto budete krytí pouze před dalšími uživateli vašeho počítače, ne však před internetovými špehy.

Je důležité si říci, kdo vlastně vás může na internetu sledovat. Jsou to hlavně stránky, potažmo služby, které potřebují znát vaše aktivity z důvodu zisku. Nechtějí ale znát vaše přihlašovací údaje do banky nebo něco podobného, pouze shromažďují údaje, které pak využijí k tomu, aby vám mohli zobrazovat ty správné reklamy. Tato cílená reklama je samozřejmě mnohem efektivnější, než ta klasická. Tento druh reklamy vydatně používá již výše zmíněný Facebook, který z toho v podstatě žije.

Jak se skrýt?
Před reklamním špehováním se můžete skrýt buďto využitím VPN nebo efektivnějšího Tora. Jedná se o prohlížeč, který je svým vzhledem i strukturou nejpodobnější prohlížeči Firefox. Na rozdíl od něj však umí přeložit i skryté adresy a služby. Takto můžete využívat internet bez obav z toho, že by vás někdo sledoval.Problém však může být snížení rychlosti. A to nejen o několik jednotek procent, ale mnohdy i o desítky procent. Sami se tedy musíte rozhodnout, zda-li dáte přednost vysoké rychlosti, nebo anonymitě.