Dřevěné řezivo – šikovní kutilové mohou snadno zvládnout sestavit postel z dřevěného řeziva. Například tak, že si objednáte u truhláře nebo pořídíte z hobby marketu patřičná prkna a latě o síle čtyř centimetrů a sestavíte z nich kostru lůžka pro dvě osoby. Ta může být celkem jednoduchá, postačí, když smontujete horní kostru silných prken a vyztužíte jí nohami, doprostřed vložíte spojovací prkno s podpěrou a na celou konstrukci položíte dřevěný lamelový nebo pevný rošt. Takové postele se dají i koupit jako hotové a nebývají drahé, vychází to jen na několik tisíc korun. Když ale postel sestavíte sami, řezivo by vás mělo vyjít levněji.
Matrace – pak už vám zbývá pouze zhotovit matraci. Matrace můžete koupit již hotové, například zdravotní, ale ty bývají poměrně drahé. Matraci si ale můžete zhotovit sami, například ze dvou kusů. První část bude tvořit molitan 100 x 200 ze studené HR pěny. Tento materiál je vhodný právě pro postele, jde o velmi pružný a dobře prodyšný molitan, ideální pro dlouhodobé využívání. Studená pěna se vyrábí v různých tvrdostech, tvrdost 1 a 2 je vhodná spíše pro děti, tvrdost 3 pro lehké dospělé osoby a tvrdost 4 a 5 pro vyšší váhové kategorie.
Na spodní HR pěnu pak položíte tenčí vrstvu z Visco pěny, které se také říká paměťová neboli líná pěna. Studenou pěnu byste mohli mít v tloušťce deseti až patnácti centimetrů a paměťovou pěnu pak v tloušťce pouhých tří až pěti centimetrů. Líná pěna má tu úžasnou vlastnost, že je velmi měkká a dokáže snížit riziko dekubitů, i když spíte na relativně tvrdé studené pěně ve spodní části matrace. Obě matrace byste pak mohli vložit do matracového chrániče, který molitan chrání před průnikem potu a dalších nečistot. A v případě potřeby chránič matrace ještě potáhnete speciální pogumovanou textilií, která chrání matrace před průnikem vody, kdybyste v posteli rozlili čaj nebo se do ní počůraly vaše ratolesti.