Vyřešit oplocení pozemku je jednoduché, pokud máte jasno v jeho koncepci. Největším úskalím bývá volba vhodného řešení a odvržení těch možností, které jsou příliš komplikované, drahé či nesplňují další žádané vlastnosti. Touto činností se zabývali před několika lety týmy specialistů, kteří vyvíjeli prefabrikované stavebnicové systémy, jež se dnes šíří mezi lidmi na trhu pod názvem betonový plot. Betonové ploty v Čáslavi, v Hradci Králové, na Ostravsku či v jiných lokalitách slaví úspěch díky některým mimořádným schopnostem:
Nevyžadují údržbu a vydrží až 40 let – kompletní sestava nepotřebuje žádné nátěry ani jinou údržbu, v zásadě se plotu nemusíte vůbec všímat desítky let, tedy možná je vhodné občas jej očistit od prachu a lišejníků, jako každou zídku či plůtek.
Nezaberou mnoho místa – prefabrikované panely jsou velmi tenké, silné jen několik centimetrů, nezaberou tolik místa, jako kamenná či cihlová stavba. Můžete tedy plot z betonu doplnit i živým plotem z tújí, břečťanu, zimolezu či jiných popínavých rostlin. Velmi vhodná je i kombinace betonového soklu se dřevem, dřevěné latě pokládané pod malým úhlem přes sebe tu vytvoří zajímavé, nevšední řešení.
Nepotřebujete maltu – k vybudování tohoto oplocení potřebujete pouze vyhloubit otvory pro opěrné sloupky ve vzdálenosti dva metry od sebe, a to je vše. Sloupky zabetonujete a pak už se jednotlivé panely pouze vkládají do drážek ve sloupcích bez malty a lepidel, i když samozřejmě můžete využít spárovací tmel ke zpevnění desek proti posouvání, ale není to nutné.
Poskytují zázemí, soukromí, chrání před prachem z ulice – tímto je v podstatě řečeno vše, přes plot vás nikdo nebude šmírovat, i když pochopitelně žádná zeď není nepřekročitelná, jde spíše o náhodné kolemjdoucí a chodce po ulici. Stejně tak to platí o prachových částicích a o hluku, což jsou jevy, které dvoumetrová hradba dokáže alespoň zčásti eliminovat.