Vybrat si mezi masivním dřevem a hliníkovou konstrukcí si musí každý, kdo se rozhoduje o pořízení pergoly. Zájem o tyto stavby je v posledních letech značný, a to u obou variant. Někdo dává přednost té hliníkové, jiní lidé poptávají dřevěný masiv. Jaké jsou hlavní vlastnosti obou typů pergol?
Výhody a nevýhody dřeva
Dřevo můžete opracovat do rozmanitých tvarů a povrchově jej upravit, takže každá pergola je spíše umělecký výtvor, nežli funkční stavební konstrukce. Dřevěné letokruhy jsou velice dekorativní a dřevo je také teplé, působí velmi útulně a přátelsky. Výhodou dřevěných pergol je, že se hodí k převážné většině rodinných domů i rekreačních objektů a lze je vhodně doplnit i zástěnami, ozdobnými mřížkami pro pnoucí rostliny a zastřešením v podobě kanadského šindelu, který pergolám dodá luxusní vzhled.
Nevýhody dřeva jsou zjevné na první pohled, zpočátku sice konstrukce nevyžaduje údržbu, ale časem je vhodné opatřit ji nátěrem a případně starou lazuru alespoň zdrsnit či zbrousit. U dřeva také musíte občas kontrolovat, zda není napadeno dřevokaznou houbou, plísní či hnilobou.
Výhody a nevýhody hliníku
Hliník, resp. jeho slitina, se velmi snadno barví pomocí vrstvičky oxidu hlinitého Al2O3, který známe pod názvem elox. Všichni jste se již určitě setkali s eloxovanými hliníkovými klíči do patentních zámků, a s podobným řešením přichází i hliníkové pergoly. Konstrukce je zároveň poměrně lehká, takže ji lze použít i u staveb s omezeným požadavkem na nosnost.
Úskalí hliníkových pergol jsou také dobře známá, je to zejména chladný vzhled, který se rozhodně nehodí ke každé stavbě, a je vhodný spíše pro některé moderní styly. Na hliník musíte dávat velmi dobrý pozor, aby se nepoškrábal, protože každý vryp bude na eloxovaném povrchu velmi znát a hlavně to již nelze opravit. Na druhou stranu, pokud je pergola nepoškozená, nevyžaduje žádnou údržbu, nekoroduje a zřejmě vás i přežije.